تخته تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

تخته: تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی احیای وزارت بازرگانی رسما کلید خورد

احیای وزارت بازرگانی در حالی در هفته‌های گذشته مطرح شد که در بروزترین مناسبت در این زمینه با تصویب دو فوریت لایحه در هیات دولت و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی،

احیای وزارت بازرگانی رسما کلید خورد

احیای وزارت بازرگانی رسما کلید خورد

عبارات مهم : بازرگانی

احیای وزارت بازرگانی در حالی در هفته های گذشته مطرح شد که در بروزترین مناسبت در این زمینه با تصویب دو فوریت لایحه در هیات دولت و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی، فرایند اجرایی کار، رسما کلید خورد.

به گزارش ایسنا، لایحه تفکیک سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و ورزش و جوانان با دو فوریت در هیات دولت به تصویب رسیده و به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است است تا بعد از اعلام وصول در دستور کار نمایندگان قرار گیرد. لایحه ای که هیات دولت جهت آن تقاضای دو فوریت داشته و اگر به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و شورای نگهبان نیز آن را تایید کند قاعدتا ساختار کابینه دولت دوازدهم را عوض کردن خواهد داد.

احیای وزارت بازرگانی رسما کلید خورد

دو وزارت «بازرگانی» و «صنایع و معادن» بعد از آنکه در سال ۱۳۹۰ و در انتهای دولت دهم با یکدیگر ادغام شدند ولی با گذشت حدود شش سال از این اتفاق طرح احیای وزارت بازرگانی و تفکیک آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت بعد از تصویب در هیات دولت به مجلس شورای اسلامی رفته تا در ارتباط با آن تصمیم گیری شود؛ هرچند احیا مجدد این وزارتخانه قطعی به نظر می آید.

مسئله مهم در سال ۱۳۹۰ به منظور ادغام دو وزارتخانه «بازرگانی» و «صنایع و معادن» این بود که اختلافات بسیاری در دو وزارتخانه مذکور وجود داشت؛ بنابراین تصمیم بر این شد که با ادغام این دو وزارتخانه یک مرجع به عنوان نهاد سیاستگذار تحت عنوان وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شود. پیش از ادغام تعرفه ها به وسیله وزارت بازرگانی تعیین می شد که با توجه به عدم ارتباط این وزارتخانه با بخش تولید، بسیاری از دغدغه های تولیدکنندگان داخلی در میران تعرفه ها در نظر گرفته نمی شد و و این مسئله در درازمدت موجب اعتراض آنها شد تا در نهایت شاهد ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صنایع و معادن باشیم آیا که میزان تعرفه های وارداتی آسیب های مختلفی را به تولید داخلی وارد کرده بود.

احیای وزارت بازرگانی در حالی در هفته‌های گذشته مطرح شد که در بروزترین مناسبت در این زمینه با تصویب دو فوریت لایحه در هیات دولت و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی،

اما طی چند سال گذشته با اعمال سختگیری در سیستم واردات کالا از واردات کالاهای بی رویه جلوگیری شده است و از ورود محصولات بی کیفیت و محصولاتی که نمونه داخلی آنها وجود دارد ممانعت شد. حال به نظر می رسد اگر قرار باشد وزارت بازرگانی مجداد از وزارت صنعت و معدن جدا شود به منظور جلوگیری از مشکلاتی که پیش از ایجاد شده است بود باید سیاست ها و برنامه های مختلفی مدنظر قرار گیرد تا با هماهنگی دو وزارتخانه با پرسشها و مشکلاتی که در گذشته با آن روبرو بودیم مواجه نشویم.

قطعا حساسیت تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن از تفکیک وزارت راه و شهر سازی به دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی و نیز وزارت ورزش و جوانان به وزارت ورزش و شرکت ملی جوانان مهمتر هست. علت این اهمیت نیز تصمیم گیری هایی است که در وزارت احتمالی بازرگانی و وزارت صنایع و معادن اتخاذ می شود آیا که سیاست ها و برنامه های در نظر گرفته شده است به وسیله هر کدام از این دو بر عملکرد وزارتخانه دیگر اثرگذار خواهد بود و باید با تصویب برنامه ها و آیین نامه های متفاوت از بروز اشکالاتی که پیش از ادغام در سال ۱۳۹۰ وجود داشت جلوگیری شود.

به احتمال فراوان یکشنبه هفته آینده لایحه ارسالی مبنی بر تفکیک سه وزارتخانه از دولت به مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده است و در دستور کار مجلس قرار می گیرد. لایحه ای که به وسیله حسینعلی امیری – معاون پارلمانی رییس جمهوری – در جهت توجه خاص به بخش بازرگانی، مسکن و جوانان عنوان شده است که در وقت تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است بود. باید منتظر ماند تا مشخص شود این لایحه به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان خواهد رسید یا خیر.

احیای وزارت بازرگانی رسما کلید خورد

واژه های کلیدی: بازرگانی | مجلس شورای اسلامی | وزارت ورزش و جوانان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs