تخته تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

تخته: تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی توضيحات كروبي راجع به رايزني براي برطرف حصر

«محسن رهامي» و «رسول منتجب نيا» در کنار «هادي خامنه اي» از فعالان اصلاح طلبي هستند که مدتي است در برنامه هايي که از سوي دفتر مقام معظم رهبري برگزار مي شود، شرکت

توضيحات كروبي راجع به رايزني براي برطرف حصر

توضيحات كروبي راجع به رايزني براي برطرف حصر

عبارات مهم : اصلاح طلب

«محسن رهامي» و «رسول منتجب نيا» در کنار «هادي خامنه اي» از فعالان اصلاح طلبي هستند که مدتي است در برنامه هايي که از سوي دفتر مقام معظم رهبري برگزار مي شود، شرکت مي کنند؛ از افطاري گرفته تا شرکت در نماز عيد فطر. رهامي و منتجب نيا پيش تر هم ديداري را با مقام معظم رهبري راجع به برطرف حصر و مباحث مربوط به اصلاح طلبان داشته اند. ديداري که برخي از اصلاح طلبان آن را شخصي ارزيابي کردند.

توضيحات كروبي راجع به رايزني براي برطرف حصر

موسوي لاري در اين باره گفته بود: «آقايان رهامي و منتجب‎نيا با پادرمياني آقاي سيدهادي خامنه‎اي به ديدار با رهبري رفتند که البته آن گونه که خود اظهار کردند، ديدار شخصي بوده است». حالا محسن رهامي به اين بخش از سخنان موسوي لاري اين گونه پاسخ داده است: «اين تعبير اشتباه و توهين هست. ملاقات ما شخصي نبود. به عنوان نمونه چه مسئله شخصي بين ما و رهبري وجود دارد که ايشان يک ساعت براي اين بحث وقت گذاشتند. آن ملاقات به هيچ وجه شخصي نبود.

استفاده از واژه پادرمياني براي آن ديدار غلط هست. پادرمياني براي کساني است که جايي راهشان نمي دهند و يک نفر مي رود واسطه مي شود؛ درحالي که قبل از آن من از سال ٩٠ تاکنون هفت يا هشت مرتبه به عنوان وکيل تام الاختيار آقاي کروبي با مشاوران عالي رهبري راجع به عنوان حصر و آقاي کروبي صحبت کردم. من ده ها بار با مراجع و علماي قم و فقهاي شوراي نگهبان که با رهبري در تماس هستند؛ مثل آيت الله يزدي و آيت الله مؤمن، جلسه داشتم؛ بنابراين اينکه فکر کنند ما کار شخصي داشتيم و رهبري هم آن قدر وقت آزاد دارند که براي کار شخصي يک ساعت وقت گذاشتند، اشتباه است…».

«محسن رهامي» و «رسول منتجب نيا» در کنار «هادي خامنه اي» از فعالان اصلاح طلبي هستند که مدتي است در برنامه هايي که از سوي دفتر مقام معظم رهبري برگزار مي شود، شرکت

رهامي در جاي ديگر مصاحبه با «خبرآنلاين» گفته است: «درحصربودن آقاي موسوي و آقاي کروبي به نفع برخي افراد هست؛ چون نان حصر را مي خورند؛ بنابراين نمي خواهند برطرف حصر را پيگيري کنند. از اين جهت مي گويند کار ما براي ديدار با رهبري شخصي بوده و هيچ ارتباطي با اصلاحات ندارد».

چه کسي رابط است

بحث راجع به ديدار يا به عبارت درست تر ارتباط اصلاح طلبان با مقام معظم رهبري از موضوعاتي بود که با درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني به موضوعي جدي در اين جريان سياسي تبديل شد. در نهايت هم اسحاق جهانگيري به عنوان اين کانال ارتباطي آشنا شد. او خود در مصاحبه اي با روزنامه «شرق» در اين باره گفته است: «ما با دوستان و بزرگان اصلاح طلب مذاکره اي داشتيم؛ آنها تأکيد کردند که اين کار انجام شود.

من هم با آقاي رئيس جمهور مشورت کردم و نهايتا به اين نتيجه رسيدم که اين ملاقات (با رهبري) انجام شود که انجام هم شد. هم راجع به شرايطي که مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني داشت، صحبت شد و هم شرايط اصلاح طلبان. راجع به موقعيت، جايگاه و نقش آنها در انقلاب و نظام و نيز راجع به سران اصلاح طلب هم صحبت شد. جلسه بسيار خوبي بود و من گزارش کامل را به سران اصلاح طلب دادم. نظرات مقام معظم رهبري، نظرات بسيار روشني راجع به افراد و جريان اصلاح طلب است و استقبال خيلي خوبي انجام شد. من به سهم خودم سعي مي کنم تا آنجاکه امکان دارد، در ايجاد و برقراري اين کانال ارتباطي تلاش کنم… ايشان (مقام معظم رهبري) گفتند از نظر من مشکلي براي اصلاح طلبان وجود نداشته و الان هم دوست دارند رابطه مستقيمي با ما داشته باشند. (مقام معظم رهبري) از من درخواست کردند که اين نقش را ايفا کنم».

توضيحات كروبي راجع به رايزني براي برطرف حصر

بعد از آن بود که موسوي لاري در همان مصاحبه با «خبرآنلاين» گفته بود: «قبل از انتخابات مجلس من و آقايان جهانگيري و انصاري ديداري با رهبري داشتيم. بعد آقاي جهانگيري چون در دولت بود، بيشتر اين ديدارها را تکرار کرد. جهانگيري خيلي اميدوار است و اعتقاد است که اين رفت وآمدها مي تواند اگر مسائلي در بين باشد، حل کند. آخرين ديدار هم راجع به حضور اصلاح طلبان در عرصه انتخابات و جامعه بود که رهبري گفته بودند با حضور اصلاح طلب ها مشکلي ندارند. مطالبي هم راجع به آقاي خاتمي و محدوديت هاي ايشان در آن ديدار مطرح شده است بود».

تعيين اين کانال در حالي بود که پيش تر رهامي و منتجب نيا هم ديداري را با رهبري داشته اند. حالا سؤال اين است که اين ديدار و وقت تنها بايد از يک مجرا صورت بگيرد يا آنکه هر فعال اصلاح طلبي مي تواند از ظرفيت خود در اين باره استفاده کند. شايد جواب اين پرسش بتواند فعالاني را که به ديدار رهبري مي روند، از برچسب زدن به يکديگر دور کند. اينکه موسوي لاري بگويد اين ديدارها شخصي است و رهامي در پاسخ بگويد عده اي نانشان در حصر است يا اينکه عده اي خود را وکيل محصوران معرفي بکنند و ديدارشان با رهبري را اين چنين توجيه کنند.

«محسن رهامي» و «رسول منتجب نيا» در کنار «هادي خامنه اي» از فعالان اصلاح طلبي هستند که مدتي است در برنامه هايي که از سوي دفتر مقام معظم رهبري برگزار مي شود، شرکت

توضيحات فرزند مهدي کروبي راجع به ديدار با رهبري

حسين کروبي، فرزند شيخ مهدي کروبي که طبيعتا درگيري مستقيمي با اين عنوان دارد، به پرسش هاي «شرق» در اين باره جواب مي دهد. به گفته حسين کروبي «محسن رهامي مشاور شيخ هست؛ ولی از جانب ايشان وکيل نبوده است که بخواهد به ديدار رهبري برود. آقاي کروبي (شيخ مهدي) به ما که فرزندان ايشان هستيم، هم توصيه اکيد کرده اند که راجع به مسئله حصر من، با هيچ کس ديداري نداشته باشيد و با احدي هم صحبت نکنيد. ما هم در اين هفت سالي که از حصر مي گذرد، با هيچ کسي در اين باره ديداري نداشته ايم».

توضيحات كروبي راجع به رايزني براي برطرف حصر

او ادامه مي دهد: «اينکه آقايان رهامي و منتجب نيا رفته اند و با رهبري ديدار داشته اند، لطف آنها بوده است و ما هم قدردان ايشان هستيم؛ ولی اين ديدار از ناحيه خودشان صورت گرفته هست؛ يعني به دليل اينکه احساس مي کردند مسئله حصر و برطرف آن به نفع مصالح نظام هست، به ديدار رهبري رفته و با ايشان صحبت کرده اند».

فرزند مهدي کروبي همچنين راجع به ديدار منتجب نيا و رهامي اضافه مي کند: «من در جريان آن ملاقات يک ساعته قرار گرفتم که راجع به حصر بوده هست، هم منتجب نيا و هم رهامي گفتند آن ديدار از ناحيه خودشان بوده است».

فرزند مهدي کروبي راجع به اينکه واقعا کسي به دنبال کاسبي با محصورين هست، مي گويد: «جريان هايي در فضاي سياسي هستند که گمان مي کنند با برطرف حصر عرصه يکه تازي آنها در سپهر سياست به خطر مي افتد و به همين دليل هم علاقه اي ندارند حصر پايان پيدا کند که اين نگاه بايد تغيير پيدا کند».

فرزند مهدي کروبي در نهايت تأکيد مي کند: «هرکسي راجع به برطرف حصر هر تلاشي که مي تواند انجام دهد، قابل تقدير است و نبايد در اين عنوان در را به روي ظرفيت ها بست. به عنوان نمونه آقاي موسوي لاري مدتي پيش با آقاي طائب، رئيس شرکت اطلاعات سپاه، ديدارهايي را راجع به برطرف ممنوع التصويري آقاي خاتمي انجام داده بود. من حتي از آقاي خاتمي سؤال کردم که ايشان گفتند در جريان اين ديدارها نبوده اند؛ بنابراين اگر بخواهيم تلاش ها را از ناحيه شخصي نگاه کنيم، مي توان به اين ديدار هم وجه شخصي داد. درحالي که همان قدر که برطرف حصر براي ما دغدغه هست، برطرف ممنوع التصويري هم دغدغه است و بايد از همه ظرفيت هاي بهره برد».

او در خاتمه گفت: «معتقدم بايد از هر ظرفيتي که بتواند در راستاي اهداف، اجريان اصلاحات با مقام رهبري ارتباط داشته باشد، استفاده کرد و نبايد اين ظرفيت ها را محدود کرد».

اخبار سیاسی – شرق

واژه های کلیدی: اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs