تخته تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

تخته: تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه را بررسی کردند.

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

عبارات مهم : ایران

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه را بررسی کردند.

به گزارش ایسنا، مجلس شورای اسلامی بعد از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، صلاحیت محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه را بررسی کردند.

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

محمدجواد ظریف، 58 ساله دارای دکترای حقوق و روابط بین الملل هست، سفیر و نماینده دائم کشور عزیزمان ایران در شرکت ملل متحد، معاون وزیر امور خارجه و وزیر امور خارجه سوابق کاری ظریف است.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ابتدا مخالفان و موافقان به بیان سخن می پردازند سپس وزیر پیشنهادی از خود دفاع می کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه را بررسی کردند.

نماینده بهار: مسئله روابط سازنده با بعضی کشورهای منطقه نیازمند تدبیر خاص تری است

نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال های اخیر سطح روابط با کشورهای آمریکای لاتین و آسیای میانه و قدرت اثبات حقانیت کشور عزیزمان ایران در برابر کارها ضد حقوق بشری آمریکا کم کردن یافت.

محمدعلی پورمختار در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه تصریح کرد: عدم نظارت دقیق بر سفرا و دیپلمات های کشور عزیزمان ایران در کشورهای خارجی و پرسشها فعالان اقتصادی و اتباع در خارج از کشور عزیزمان ایران از نواقص جدی وزارت امور خارجه است.

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

پورمختار ادامه داد: مسئله روابط سازنده با بعضی کشورهای منطقه ای و حاشیه خلیج فارس نیازمند تدبیر خاص تری هست. همچنین کشورهای استقلال یافته از شوروی نیز از اولویت وزارت خارجه خارج شده است است و کارها مناسبی در تعامل با آنها صورت نمی گیرد.

پورابراهیمی: اصلاح ساختار وزارت امور خارجه در بخش دیپلماسی اقتصادی یک ضرورت است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه را بررسی کردند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح ساختار وزارت امور خارجه در بخش دیپلماسی اقتصادی یک ضرورت هست؛ چراکه برنامه های خوبی که آقای ظریف ارائه کرده اند بعد از ایشان و در دراز مدت در وزارت خارجه با ساختار کنونی رها می شود.

محمدرضا پورابراهیمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه تصریح کرد: دیپلماسی اقتصادی عنوان مهمی است که در سال های اخیر همواره مورد تاکید ما بوده است و خوشحالیم که بعد از پرسش از وزیر و تاکید مدیر مجلس اقداماتی در این حوزه صورت گرفت.

گزارش از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

وی افزود: ولی اختلاف نظر بنده با وزیرامورخارجه در این باره عنوان لزوم اصلاح ساختار دیپلماسی اقتصادی است که وزیر خارجه اعتقاد به این عنوان نیستند. ولی اگر ساختار سفارتخانه ها و دفاتر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور اصلاح نشود، در دراز مدت و با رفتن آقای ظریف پرسشها حل می شود.

رضازاده: گزینه ای بهتر از ظریف جهت اداره دستگاه دیپلماسی کشور وجود ندارد

یک عضو فراکسیون امید با بیان این که فضای همکاری خارجی با کشور عزیزمان ایران در طول ۴ سال گذشته، جهت کشورهای منطقه و بین المللی تبدیل به یک وقت و غنیمت شده است هست، گفت که کارها وزیر خارجه در دولت یازدهم باعث گشایش در روابط خارجی شد.

حسین رضازاده به عنوان موافق وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: جهت بررسی عملکرد آقای ظریف کافی است تنها به اوضاع کشور عزیزمان ایران قبل از دولت یازدهم در عرصه ی سیاست خارجی نگاه کنیم. آقای ظریف با دیپلماسی نیرومند توام با اخلاق و ادب عالی ترین نحو سیاست خارجی کشور را در تعامل با دنیا به پیش برد. فردی که در برابر استعمار ایستادگی و با اقتدار از منافع ملی دفاع کرد.

وی استفاده همیشگی از رهنمودهای رهبری در سیاست خارجی را یکی از نقاط مثبت ظریف دانست و افزود: مقام معظم رهبری راجع به ی ایشان فرمودند: احساس قدرت و نشست در برابر شش قدرت جهانی و دفاع از اهداف توام با داشتن تدین و دلیری و ایستادگی و زیر بار زور نرفتن و دلسوز انقلاب بودن از شاخصه های ظریف است که این صحبت های رهبری بزرگترین نعمت جهت آقای ظریف بوده و علت ما جهت دفاع از ایشان است.

به گفته وی نخستین آزمون موفق ظریف گفت و گوی هسته ای است و به آخر رساندن برجام بود او رویکردی منطقی در تعامل و گفت و گوی سازنده با کشورها اتخاذ کرد که باعث گشایش در روابط خارجی شد.

رضازاده در جمع بندی با بیان این که ظریف اهل استفاده از ایده ها و ابتکارات نو هست، گفت که او یک زن را به عنوان سخنگوی وزارت خارجه و سفیر گزینش کرد و از گزینه های قبلی در سفارت منزل ها استفاده نمود و از اقلیت های مذهبی و قومی در سفارت منزل ها بهره گرفت.

پارسایی: نام ظریف بر تارک ملی ثبت خواهد شد

سخنگوی فراکسیون امید بازگرداندن عزت ملی به کشور را نشان دهنده تقویت استفاده از ظرفیت دیپلماسی خارجی دانست و گفت که تبدیل شدن کشور عزیزمان ایران به اثرگذارترین کشور در بین کشورهای همسایه به علت سیاست خارجی و وجود دیپلمات کارکشته ای همچون آقای ظریف است.

بهرام پارسایی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: در صحبت های مخالفان آقای ظریف مخالفت خاصی ندیدم که این نشان از اقتدار دیپلماسی کشورمان دارد.

پارسایی همراهی تیم های اقتصادی در سفرهای ظریف را نشان دهنده توجه خاص وزیر خارجه به عنوان اقتصاد در این وزارتخانه دانست.

وی خطاب به ظریف گفت که مردم به او اعتماد کرده و می کنند. نام او و وزرایی که در دوران پسابرجام توانستند منافع ملی را برگردانند در کنار شهدای عزیزمان بر تارک ملی ثبت خواهد شد.

پارسایی گفت که دفاع از ظریف راحت ترین دفاع است و همه از او حمایت خواهند کرد.

ابطحی: تیم دیپلماسی را عوض کنید

نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی خواستار عوض کردن تیم دیپلماسی در دولت دوازدهم شد.

محمدجواد ابطحی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: من اگر جای آقای روحانی بودم تیم دیپلماسی را عوض می کردم. آقای ظریف تعهداتی داده و تلاش روز افزونی کرده ولی در این موقعیت و با این دولت بهتر است یک تیم دیگر با سیاست دیگر سر کار بیایند و بدانند دیگر آقای ظریف با لبخندهایش و قدم زدنهایش در کنار رودخانه نیست، بلکه به عنوان نمونه یک ابطحی با دلیری و خشونت خواهد آمد.

وی افزود: آقای روحانی در دفاع از ظریف و برجام سخنانی گفت که شایسته سکوت نیست. آقای ظریف هم برنامه ای داده که احتمال می دهم در صورت اجرا دیگر به عنوان نماینده هم نتوانم در خصوص پرسشها سیاست خارجی صحبت کنم. طبق این برنامه سیاست خارجی باید در دایره قدرت تصمیم گیری قرار گیرد و افراد غیر مسئول در این حوزه اظهار نظر و دخالت نکنند. ایشان به دنبال ایجاد موانع حقوقی و قانونی جهت اظهار نظر افراد غیر از خود و دیپلمات های وزارت خارجه است که خبر خوبی نیست.

وی در ادامه در حالی که می خواست وزیر خارجه را خطاب دهد به اشتباه گفت: آقای برجام! که این عنوان خنده نمایندگان را در پی داشت.

ابطحی یادآور شد: ما باید در عرصه عمل به دوستان خود در حوزه دیپلماسی کمک کنیم. مجلس هم با تمام قوا در اختیار شماست همچنان که مصوبه هفته قبل ما جهت مقابله با کارها آمریکا یک رای مخالف هم نداشت. شما این پشتیبانی را دارید. سیاست ترامپ این است که ترساندن کند تا راه مذاکره باز شود و هزینه را اوج ببرد. ما در برابر آمریکا یکپارچه متحد هستیم.

ساعی: سکان دار دستگاه دیپلماسی با رای مجلس می تواند در مذاکرات جهانی اثرگذار باشد

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: سکان دار دستگاه دیپلماسی کشور عزیزمان ایران با رای بالای مجلس می تواند در مذاکرات منطقه ای و جهانی اثرگذار بوده و باعث اقتدار جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران شود.

زهرا ساعی در موافقت با وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: ظریف نامی آشنا جهت ایرانیان و بلکه جهانیان است که با استقامت گام های بلندی را جهت پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران برداشته هست، ولی ناملایمت های بسیاری را هم دیده است.

وی تصریح کرد: با شروع گفت وگوهای هسته ای و سازنده آقای ظریف راه را جهت مذاکرات و به نتیجه رساندن هموار کرد. حل و فصل عنوان هسته ای با شش قدرت جهانی که نهایتا به توافق هم رسید، ضمن حفظ دستاوردهای جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و شناسایی حق غنی سازی، به بحران ساختگی غرب علیه برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان آخر داد.

وی تصریح کرد: ظریف فردی متخصص و حرفه ای در حوزه سیاست خارجی است و در چارچوب ارتقاء جایگاه و اعتلا و حفظ مصالح براساس رویکرد عزت، حکمت و مصلحت تلاش کرده هست. گواه این مطلب فرمایش مقام معظم رهبری است که ظریف و تیم مذاکره کننده را امین، متدین، شجاع و با غیرت دانستند.

ساعی ادامه داد: سکان دار دستگاه دیپلماسی کشور عزیزمان ایران باید بالاترین رای را به وسیله مجلس کسب کند که این رای می تواند در مذاکرات منطقه ای و جهانی اثر گذار بوده و موجب اقتدار جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران شود.

وی تصریح کرد: عملکرد ظریف را در هدایت دستگاه دیپلماسی مثبت و موفق ارزیابی می کنیم.

سیاووشی: کشور عزیزمان ایران حضور قدرتمندانه خود را به دور از هرگونه تنش در منطقه حفظ کرده است

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس گفت: با توجه به موج فرقه گرایی و تنازع در بین کشورهای منطقه، کشور عزیزمان ایران توانسته حضور قدرتمندانه خود را به دور از هرگونه تنش حفظ کند.

طیبه سیاووشی در موافقت با وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: کارها و تلاش های دیپلماتیک کم سابقه ای در این حوزه انجام شده است است و موجبات خروج کشور عزیزمان ایران از انزوای بین المللی را فراهم ساخته است.

وی تصریح کرد: به رغم قرار گرفتن کشور در منطقه پرتلاطم خاورمیانه، وزارت امور خارجه با مهار تهدیدات توانست با حداکثر سازی وقت های به وجود آمده توفیقاتی را در عرصه سیاست خارجی و اقتصادی داشته باشد و چه بسا روابط بحرانی با عربستان را به خوبی مدیریت کند.

سیاووشی ادامه داد: وزرات امور خارجه کشورمان توانسته با اولویت قرار دادن منافع ملی، نظام مقدس جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران را از شرایط پیچیده و خطرناک به سلامت خارج سازد و در حال حاضر در برنامه های وزیر پیشنهادی امور خارجه نیز اقتصاد را محور قرار داده است و تقویت دیپلماتیک نشان از توجه نظر ایشان از شرایط داخلی است.

سیاووشی بیان کرد: زنان و اقلیت ها می توانند سفیران موفقی جهت نشان دادن صورت واقعی نظام باشند.

پس از اظهارت موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی امور خارجه از برنامه هایش دفاع کرد.

ظریف: خاضعانه شاکرم که بار دیگر خدمت به مردم باوفا و شجاع کشور عزیزمان ایران به بنده اعطاء شده است است

وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: استقلال، خودباوری، جانبداری از مظلومان در برابر ستمگران که معنای دفاع از حقوق بشر هست، سیاست خارجی کشور عزیزمان ایران در چهار دهه گذشته را شکل داده است.

محمدجواد ظریف در دفاع از خود گفت: خاضعانه به درگاه پرودگار شکر می گزارم که بار دیگر خدمت به مردم باوفا و شجاع کشور عزیزمان ایران را به بنده اعطاء کرده است.

وی افزود: در حالی با همکاری باشکوه بیش از 41 میلیون نفر در انتخابات آرام و امن جهت کشور و سیاست خارجی اقتدار آفریدند که در محیط پیرامونی ارزش گاه جهت اداره یک شهر یا روستا، ماه ها کشتار و خونریزی می شود.

وزیر پیشنهادی امور خارجه افزود: استقلال، خودباوری، جانبداری از مظلومان در برابر ستمگران که معنای دفاع از حقوق بشر هست، سیاست خارجی کشور عزیزمان ایران در چهار دهه گذشته را شکل داده هست. امام بزرگوار ما این باور عمیق را در مردم کشور عزیزمان ایران نهادینه ساخت که قدر قدرتی در دنیا جز خداوند باری تعالی وجود ندارد و تمامی قدرت های دنیا ناگزیر به تسلیم در برابر مردم هستند.

ظریف با اشاره به وظایف وزارت خارجه در قانون اساسی، گفت: سند چشم انداز، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه برنامه های کشور در حوزه سیاست خارجی را مشخص کرده هست. بین حفظ ارزش ها و آرزوی بزرگ های انقلاب اسلامی و سیاست و واکنش‌ها سیاسی رابطه ماهوی و منطقی وجود دارد.

واژه های کلیدی: ایران | خارجی | سیاست | اسلامی | ایرانی | اقتصادی | ایرانیان | امور خارجه | وزارت خارجه | انقلاب اسلامی | وزیر امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs