تخته تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

تخته: تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری احتمال اجراي «روياي يك شب نيمه تابستان» در كمپاني رويال شكسپير

نمايش «روياي يك شب نيمه تابستان» به كارگرداني مصطفي كوشكي بعد از ۱۶۳ اجرا در پایتخت کشور عزیزمان ایران و موفقيت در جشنواره بين المللي تئاتر فجر؛ راهي بيست ودومي

احتمال اجراي «روياي يك شب نيمه تابستان» در كمپاني رويال شكسپير

احتمال اجراي «روياي يك شب نيمه تابستان» در كمپاني رويال شكسپير

عبارات مهم : ايران

نمايش «روياي يك شب نيمه تابستان» به كارگرداني مصطفي كوشكي بعد از ۱۶۳ اجرا در پایتخت کشور عزیزمان ایران و موفقيت در جشنواره بين المللي تئاتر فجر؛ راهي بيست ودومين فستيوال تئاتر شكسپير لهستان شد. اين بازيگر و كارگردان كه بعد از پشت سر گذاشتن دو اجرا در جشنواره «گدانسك» حالا به كشور آلمان سفر كرده است در گفت وگو با «اعتماد» از استقبال مسوولان برگزاري جشنواره، تماشاگران و مديران چند كمپاني ديگر از اين نمايش خبر مي دهد. طبق بیانات كوشكي، به واسطه اجراي «روياي يك شب نيمه تابستان» در جشنواره شكسپير لهستان ارتباط هايي براي روي صحنه رفتن اين نمايش در سالن تئاتر كمپاني معتبر و آشنا شده است رويال شكسپير انگلستان به وجود آمده است.

مدير سالن تئاتر مستقل پایتخت کشور عزیزمان ایران كه قرار بود اين نمايش را سال گذشته در جشنواره «گدانسك» روي صحنه ببرد راجع به دلايل به تعويق افتادن يكساله و انجام هماهنگي هاي حضور گروه در سال جديد مي گويد: «جشنواره به دليل گستردگي و اهميتي كه دارد نيازمند بودجه زيادي است ولی ظاهرا سال گذشته در زمينه جذب حامي مالي با مشكلاتي مواجه شد و در نهايت برگزار نشد. مهرماه سال گذشته بود كه به ما اطلاع دادند براي برگزاري آماده مي شوند و نمايش «روياي يك شب نيمه تابستان» جزو اولين گروه هاي نمايشي بود كه به اين رويداد دعوت شد.»

به اين ترتيب بود كه جشنواره هزينه اقامت گروه ٢٣ نفره ايراني را متقبل شد و براي عوامل، دستمزد نيز در نظر گرفت. كوشكي راجع به جزييات اجرا در جشنواره و استقبال مخاطبان از نمايش توضيح مي دهد: «وقتي به لهستان رسيديم نه تنها همه چيز از جمله دكور و نور نمايش آماده بود بلكه متوجه شديم روي حضور گروه ما و اين نمايش حساب ويژه اي باز كرده اند. به همين دليل مسوولان برگزاري همه چيز را با دقت دنبال مي كردند تا هيچ مشكلي پيش نيايد و با كيفيت خوبي روي صحنه برويم. براساس برآوردها جشنواره براي حضور گروه ما در لهستان چيزي حدود ٣٠٠ ميليون تومان كرد كه بخش زيادي از اين رقم به وسیله وزارت فرهنگ لهستان و بخشي هم از طرف شهرداري تامين شد.»

اينگونه بود كه اجراي نمايش «روياي يك شب نيمه تابستان» در جشنواره «گدانسك» با تشويق طولاني مدت تماشاگران همراه شد و طبق بیانات كوشكي بيشترين تعداد حضور مخاطب در جلسه پرسش و پاسخ نيز به اين نمايش تخصیص داده شده است يافت. اين كارگردان راجع به آشنایی و انتظار لهستاني ها از يك گروه نمايشي ايراني توضيح مي دهد: «در لهستان نسبت به بازیگران و صورت های معروف تئاتر ايران شناخت، نظر و توجه مثبتي وجود دارد. حتي به نوعي مي توان گفت آنها با دعوت از يك گروه نمايش ايراني قصد داشتند كيفيت خوب جدول جشنواره را به رخ بكشند. ولی از سويي با مديران كمپاني هايي هم مواجه شديم كه اصلا شناختي از جريان تئاتر در ايران نداشتند، به همين دليل تقريبا مي توان گفت بعد از تماشاي نمايش شگفت زده بودند.» كوشكي در همين رابطه مي افزايد: «وقتي به آنها گفتيم روزي ١٢٠ نمايش در پایتخت کشور عزیزمان ایران روي صحنه مي رود يا «روياي يك شب نيمه تابستان» ١٦٣ اجراي پر مخاطب را در پایتخت کشور عزیزمان ایران تجربه كرده هست، متعجب مي شدند.»

نكته ديگر اينكه كوشكي و گروهش در لهستان تصويري مخالف انتظار معمول مخاطبان خارجي به نمايش گذاشتند. به اين معني كه قرار نبود با تصوير كردن پرسشها و زحمت هاي اجتماعي داخلي ايران جلب توجه كنند. او در اين باره مي گويد: «كارهايي كه از ايران ديده بودند در قالبي كوچك تر و محدود به فضاي اجتماعي مي شد. به نظر خيلي دوست داشتند از نمايش «روياي يك شب نيمه تابستان» هم بحث هاي سياسي و اجتماعي مراد كنند ولي حرف ما اين بود كه آشنایی شما از ايران به تصوير رسانه هايي مثل سي ان ان و بي بي سي محدود مي شود واگر قصد داريد آشنایی بهتري از كشور ما داشته باشيد ابتدا بايد تلويزيون هاي تان را خاموش كنيد و راجع به فرهنگ ايران كتاب بخوانيد.»

او همچنين با اشاره به ضعف تئاتر ايران در زمينه معرفي ظرفيت خود در عرصه بين الملل اظهار كرد: «به نظرم گرچه ما در سال با تعداد زيادي نمايش بي كيفيت مواجه هستيم ولي اعتقاد دارم بين همه اين كارهاي با كيفيت بين المللي هم كم نيست، فقط بايد راهكاري براي معرفي بهتر تئاتر ايران به دنیا پيدا كنيم.»

كوشكي در پايان از انجام گپ وگفت هايي با موسسه خصوصي «گوته و حافظ» در آلمان و دريافت پيشنهاد اجرا در اين كشور اشاره كرد. او همچنين از ارايه فيلم نمايش «روياي يك شب نيمه تابستان» به يك خبرنگار مرتبط با كمپاني رويا شكسپير و احتمال اجرا در اين مركز معتبر خبر داد.

احتمال اجراي «روياي يك شب نيمه تابستان» در كمپاني رويال شكسپير

روزنامه اعتماد

واژه های کلیدی: ايران | تئاتر | نمايش | لهستان | لهستان | تابستان | جشنواره | تابستان | جشنواره

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs